Kredyt to bardzo poważne zobowiązanie, a spłata kredytu hipotecznego zajmuje wiele lat. Dlatego warto zdecydować się jedynie na takie rozwiązanie, które będzie dla nas jak najbardziej korzystne. Niestety, mnóstwo opcji, które oferuje nam rynek jest w stanie nieźle namieszać nam w głowie oraz wprawić w dezorientację. Jak zatem przygotować się do regularnych spłat naszego przyszłego kredytu hipotecznego?
W jaki sposób przygotować się do spłat raty kredytowego?
Aby w odpowiedni sposób przygotować się do spłaty kredytu hipotecznego, należy w pierwszej kolejności jeszcze raz przemyśleć swoją decyzję. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy tak poważne zobowiązanie jest nam rzeczywiście potrzebne? Czy nas na nie stać? Jeżeli nie mamy wyboru i stajemy przed koniecznością zaczerpnięcia kredytu hipotecznego, warto w tym wypadku obliczyć wysokość naszych rat, na jakie będziemy mogli sobie pozwolić. Warto więc zacząć od policzenia kosztów kredytu oraz wysokości miesięcznej raty kredytu.
Wysokość raty kredytu
Na ratę naszego kredytu będzie wpływać wiele czynników. Są to na przykład:
- kwota zobowiązania,
- okres spłaty,
- marża bankowa,
- ubezpieczenie,
- stawka WIBOR.
Dla wyjaśnienia: WIBOR jest to rynkowa stopa procentowa i według niej banki udzielają pożyczek innym bankom. Wskaźnik ten wykorzystywany jest również do ustalenia stawki za raty kredytu hipotecznego. WIBOR wraz z marżą kredytową tworzy oprocentowanie nominalne. Natomiast same instytucje bankowe w chwili, kiedy ustalają stawkę oprocentowania danego kredytu hipotecznego, w tym wypadku posługują się najczęściej wariantem WIBOR 3 oraz WIBOR 6M.
Zobacz jakie ubezpieczenia kredytu hipotecznego warto posiadać.
Umowa kredytowa i harmonogram spłaty kredytu
Chyba nie trzeba nikomu przypominać, że przed podpisaniem konkretnej umowy z bankiem dotyczącej oczywiście kredytu hipotecznego należy ją najpierw kilkakrotnie przeczytać, aby w ten sposób rozwiać swoje wszystkie wątpliwości. Każda umowa musi zawierać wszystkie koszta jakie poniesiemy spłacając dany kredyt. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule – Co musi zawierać umowa kredytowa by była uczciwa. Dodatkowo do umowy kredytowej jest dołączany specjalny harmonogram spłaty kredytu hipotecznego, w którym są informacje dotyczące terminów przelewów i wysokości miesięcznej raty. Może mieć on formę papierową lub elektroniczną.