Umowa kredytu hipotecznego to niezwykle istotny dokument, zarówno dla nas jak i dla banku. Dlatego zanim już ją podpiszemy warto zapoznać się z jej charakterystyką, najważniejszymi elementami oraz wszystkimi kruczkami, które mogą czaić się na niedoświadczonych kredytobiorców.
Umowa kredytu hipotecznego i jej charakterystyka
Umowa kredytu hipotecznego to dokument zawierany przez dwie strony: przez kredytobiorcę i kredytodawcę – w przypadku kiedy osoba, która chce zaciągnąć kredyt ma zamiar wykorzystać go na budowę domu lub zakupu nieruchomości. Umowa kredytu hipotecznego składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to ogólne informacje odnośnie kwestii przeznaczenia pieniędzy z kredytu. Natomiast druga to opis indywidualnej sytuacji przyszłego kredytobiorcy. Jednak by doszło do podpisania umowy z bankiem, trzeba wcześniej złożyć wniosek kredytowy i dostarczyć bankowi odpowiednie dokumenty kredytowe do analizy.
Umowa kredytu hipotecznego – co powinna zawierać?
Każda umowa kredytu hipotecznego powinna składać się przede wszystkim z najważniejszych danych kredytobiorcy. Są to oczywiście:
imię i nazwisko, |
numer PESEL,
adres zameldowania,
a także serię i numer dowodu osobistego.
Następnie powinniśmy określić kwotę naszego kredytu, a także terminu jego spłaty. Teraz określamy cel naszego kredytu, którym jest albo zakup, albo budowa nieruchomości. W następnej kolejności przypatrujemy się prowizji za udzielenie nam danego kredytu. Warto tutaj wspomnieć, że im wyższa suma kredytu, tym prowizja powinna być mniejsza.
Kolejnym punktem jest wysokość oprocentowania kredytu hipotecznego. Jest to jeden z najważniejszych punktów w umowie o każdy kredyt, nie tylko hipoteczny. Bank oblicza oprocentowanie według obowiązującej marży, która jednak nie musi być stała. Następnie ustalamy raty kredytu.
Każda umowa o kredyt hipoteczny składa się z bardzo wielu elementów. Wszystkie są ważne, jednakże w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na określenie formy wypłaty kredytu, warunki wypłaty kredytu w umowie hipotecznej, a także to, do kogo trafią pieniądze z pozyskanego kredytu.