Oprocentowanie kredytu stałe czy zmienne – które wybrać?

Decydując się na zaciągnięcie kredytu, ludzie dosyć często nie sprawdzają szczegółowo informacji zawartych w umowach. Przedstawiciele banków otwarcie mówią o tym, że kredytobiorcy nawet nie mają odpowiedniej wiedzy, choćby w najmniejszym stopniu, czym się różnią stopy oprocentowania czy też co składa się na koszty kredytu. Oprocentowanie kredytu stałe czy zmienne będzie więc najlepsze dla nas?

Oprocentowanie kredytu stałe czy zmienne – różnice

Kredytobiorcy często nie zastanawiają się, czy wybrać oprocentowanie stałe czy zmienne, a jest to kluczowy czynnik wpływający na wysokość comiesięcznych rat kredytu. Oprocentowanie zmienne, jak sama nazwa mówi, może ulegać zmianie, niezależnie od tego, czy pożyczkobiorca tego chce czy nie. Wpływ ma na to przede wszystkim decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Sprawdź również czym jest oprocentowanie nominalne i jak je obliczyć?

Jeśli zdecyduje o podniesieniu stopy procentowej, banki bardzo chętnie skorzystają z zapisów umowy, w której zawarta jest informacja o możliwym podniesieniu wysokości raty. Oprocentowanie kredytu zmienne obfituje więc w ryzyko zwiększenia się finalnej sumy kredytu na koniec jego spłacania. Jeśli jednak RPP zdecyduje się obniżyć stopę procentową, pożyczkobiorca może jedynie zyskać, jednak na jak długo nie wiadomo.

Zobacz również jak wybrać dobry kredyt hipoteczny.

Stałe oprocentowanie kredytu to istne przeciwieństwo. Banki jednak najchętniej korzystają z takiej formy kredytowania, gdyż mają pewność, że nie stracą na udzieleniu pożyczki. Klient zaś spłaca co miesiąc ratę w równej wysokości. Jest opcja bezpieczna zarówno dla jednej, jak i drugiej strony.

Wybrać oprocentowanie kredytu stałe czy zmienne?

Wszystko zależy od przedstawionej oferty przez bank. Najczęściej stałą stopę oprocentowania banki stosują w kredytach gotówkowych, tę drugą natomiast w kredytach hipotecznych, gdyż istnieje większa możliwość podniesienia wysokości kosztów kredytów przez dłuższy okres kredytowania, aniżeli w kredycie gotówkowym udzielanym na okres maksymalnie pięciu lat.