Popraw swoją zdolność kredytową

Obniżona historia kredytowa może być sporym problemem, gdy chcemy starać się o kredyt hipoteczny.

Jakie działania powinniśmy podjąć, aby sobie pomóc?

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie raportu Biura Informacji Kredytowej, czyli BIK. Warto dokładnie przeanalizować zawarte w nim dane. Dzięki temu dowiemy się, jakich zaniedbań się dopuściliśmy. Zdarza się też, że złe wpisy w BIK powstają nie z naszej winy, na przykład w wyniku błędów systemów informatycznych.

Sprawdź również czym jest zdolność kredytowa.

Kolejny istotny krok to usunięcie negatywnych wpisów z BIK. Negatywne wpisy, to informacje o ratach kredytów z ostatnich pięciu lat, które spłacaliśmy z opóźnieniem.

Odbudowujemy naszą wiarygodność kredytową krok po kroku…

Na czym to polega. Na zdobywaniu pozytywnych wpisów w BIK. Warto robić to z dużą rozwagą żeby po raz kolejny nie wpaść w finansowe kłopoty. Na początek możemy wziąć sprzęt AGD na raty za niewielką kwotę. Spłacajmy sumiennie nasze zobowiązanie przez przynajmniej sześć miesięcy.

Ponadto postarajmy się spłacić wszystkie nasze zaległe zobowiązania finansowe. Warto też zlikwidować wszystkie nasze limity debetowe, limity kredytowe czy karty kredytowe. Zwłaszcza, jeśli z nich nie korzystamy. Budują one złą historię w BIK, dodatkowo kuszą żeby zaciągać nowe zobowiązania finansowe. Kolejny poważny błąd, to składanie wielu wniosków kredytowych w różnych bankach.

Jeżeli chcemy dostać kredyt hipoteczny, to warto złożyć wniosek wraz z innym kredytobiorcą. Wbrew obiegowej opinii wcale nie musi to być nasz współmałżonek. Może to być dowolna osoba, która ma stałe dochody. Warto też przedstawić bankowi dodatkowe zabezpieczenia spłaty rat.

Dlaczego warto budować pozytywną historię kredytową?

Ponieważ w przyszłości będzie nam łatwiej zaciągać poważne i długoletnie zobowiązania finansowe, takie jak kredyt hipoteczny.

Przygotowując się do wzięcia kredytu hipotecznego należy również sprawdzić jakie ubezpieczenia kredytu hipotecznego warto posiadać.