Mieszkanie dla Młodych – czym jest program MDM

Przystępując do rządowego programu Mieszkanie dla Młodych uzyskujemy dofinansowanie wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Czym powinien odznaczać się kredyt? Na jakie mieszkanie możemy go przeznaczyć?

Kredyt hipoteczny

Uzyskując dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych umowa kredytowa z bankiem nie może obejmować wkładu własnego wyższego aniżeli 50% wartości zakupowanego lokalu. Ponadto to kredyt hipoteczny nie może być zaciągnięty w innej walucie niż PLN.

Ponadto okres spłacania kredytu hipotecznego powinien być nie krótszy niż 15 lat. Oczywiście istnieje możliwość wcześniejszej spłaty zaciągniętego zobowiązani, jednak decydując się na to przed upływem 5 lat od zawarcia umowy, w ramach projektu Mieszkanie dla Młodych, możemy być zmuszeni zwrócić dofinansowanie.

Zaciągnięty kredyt hipoteczny może być przeznaczony zarówno na mieszkanie, jak i dom jednorodzinny na rynku wtórym (używane lokum) oraz pierwotnym (nowe lokum od dewelopera). Lokum musi obowiązkowo znajdować się na terenie Polski.

Charakterystyka mieszkania

Mieszkanie lub dom jednorodzinny, na który zostanie przeznaczony kredyt hipoteczny nie może przekraczać określonych rozmiarów oraz być zbyt drogim w zakupie. Decydując się na kupno mieszkania może mieć ono maksymalnie 75m2, a dom jednorodzinny 100m2.
Jeżeli posiadamy co najmniej trójkę własnych lub przysposobionych dzieci uzyskamy prawo do zakupu większego lokum. Będzie to odpowiednio 85 oraz 110 m2.

Ponadto mieszkanie nie może być droższe aniżeli iloczyn współczynnika 0.9 (dla mieszkań używanych) lub 1.1 (dla nowych mieszkań) z powierzchnią użytkową lokalu oraz z wartością średnich wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia
1 m2 powierzchni użytkowej budynków w danej gminie, które uzyskać możemy online poprzez Biuletyn Informacji Publicznej.