W branży związanej z finansami i bankowością funkcjonuje wiele popularnych stwierdzeń, które przypadkowym osobom jednak mogą niewiele mówić. W tym wpisie postaramy się wyjaśnić wiele tego typu słów.
Czym jest bank?
Bank to instytucja finansowa, która prowadzi działalność polegającą na przyjmowaniu pieniędzy, udzielaniu kredytów, lokat, gwarancji bankowych. Najważniejszym bankiem w naszym kraju jest Narodowy Bank Polski, jednak podlega mu duża ilość mniejszych banków, które obsługują zwyczajnych klientów.
Co to jest depozyt bankowy?
Depozytem bankowym określamy środki finansowe, które klient złożył w placówce banku na czas określony bądź nieokreślony. Jest to inwestycja, która pozwala bankowi na obracanie pieniędzmi, także zarabianie na nich, udzielanie kredytów. Klient także ma z tego korzyść, ponieważ oddając pieniądze do depozytu otwiera np. lokatę, z której czerpie zysk.
Czym jest karta debetowa?
Karta debetowa to zwyczajna karta płatnicza, którą niemal każdy z nas nosi w portfelu. Możemy nią płacić w sklepach oraz używać jej do wypłaty pieniędzy z bankomatów. Obecnie karty debetowe posiadają także dodatkowe chipy i funkcje, dzięki którym możemy chociażby płacić zbliżeniowo, bez wkładania karty do czytnika w sklepie, a nawet opłacać zamówienia internetowe.
Co oznaczają odsetki ustawowe?
Odsetki ustawowe są najpopularniejszym sposobem odszkodowania za zwlekanie z opłaceniem zobowiązań w terminie. Naliczamy je najczęściej od dnia, który nastąpił po ostatecznym terminie zapłaty zobowiązania, do dnia, kiedy należność została zapłacona. Odsetki ustawowe muszą jednak mieć podstawę prawną, na podstawie której obowiązują w danej sytuacji. Może to być rozporządzenie wydane przez właściwy organ, obwieszczenie sądu.