ABC pożyczania pieniędzy

Banki nie są jedynymi instytucjami finansowymi, w których można pożyczyć pieniądze. Ale to właśnie w bankach możemy pożyczyć najbezpieczniej. Nawet w chwili pojawienia się kłopotów ze spłatą kolejnej raty można liczyć na jakieś propozycje ze strony banku. O czym należy pamiętać pożyczając pieniądze od banku?

Na jaki okres pożyczyć?

Decyzja o tym, czy pożyczyć na krótko, czy na długo zależy tylko od nas. Ale banki stawiają jednak pewne warunki. W przypadku kredytu gotówkowego kredyt można wziąć na 72-120 miesięcy, ale nie krócej niż na 3 miesiące. W przypadku kredytu hipotecznego okres kredytowania może być dłuższy. Jak będzie on długi zależy między innymi od tego, ile dłużnik będzie miał lat w chwili spłaty ostatniej raty. Okres kredytowania z reguły nie jest krótszy niż 25 lat.

Jakie raty wybrać?

Decydując się na kredyt nie bierzmy pod uwagę maksymalnego okresu spłaty, ale oceńmy, jak szybko będziemy go w stanie spłacić. Bardziej korzystna jest szybka spłata kredytu – mniej musimy oddać bankowi. Zastanówmy się także nad wyborem rat. Do wyboru mamy raty równe i malejące. Kwota rat równych jest stała przez cały okres spłacania kredytu. W ich skład wchodzi kwota długu i pobierane przez bank odsetki. Wybierając raty niższe, kredytobiorca szybciej spłaca kapitał (pożyczona od banku suma) i płaci mniej odsetek.

Oprocentowanie

Wpływa na nie kilka elementów. Są to między innymi: długość okresu kredytowania oraz zgoda na wykupienie dodatkowych usług oferowanych przez bank. Z reguły klienci, którzy zgodzą się na usługę dodatkową (na przykład wezmą kartę kredytową, czy wykupią ubezpieczenie na życie) mogą wynegocjować z bankiem niższe oprocentowanie. Maksymalna kwota odsetek nie przekroczyć 10 procent. Biorąc kredyt należy zawsze pytać o rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Uzyskane dane porównaj z ofertami takich samych kredytów w innych bankach.

Czy kredyt można spłacić przed terminem?

Jest to możliwe. Można spłacić wcześniej część lub cały kredyt. W przypadku spłaty części kredytu bank może pozostałą część rozłożyć na bardziej dogodne raty. Spłacając wcześniej cały kredyt, koszty całkowity kredytu będzie mniejszy. Ale uwaga! Niektóre banki zastrzegają w umowie, że pobierają prowizję w przypadku spłaty kredytu wcześnie niż określa to umowa. Wysokość tej prowizji w przypadku, kiedy okres pomiędzy terminem zapisanym w umowie a datą spłacenia kredytu przekracza 12 miesięcy wysokość prowizji nie może być wyższa niż 1 procent od spłaconej części kredytu.

Mądrze pożyczając pieniądze z banku warto pamiętać, aby pożyczać jedynie tyle, ile naprawdę potrzebujemy i jesteśmy w stanie spłacić. Przed wzięciem kredytu należy porównać oferty takich samych produktów w różnych bankach. Zanim podpiszemy umowę przeczytajmy ją bardzo dokładnie. Jeśli tylko jest to możliwe nie pożyczajmy pieniędzy w instytucjach pozabankowych, ich oferty często są dla pożyczkobiorców niekorzystne. Przede wszystkim oprocentowanie, które instytucje te oferują jest bardzo wysokie, o wiele wyższe niż w bankach.