Kosztorys budowlany do kredytu hipotecznego

Jeśli jesteście zainteresowani budową domu od podstaw, albo też rozbudową istniejącego to oprócz dokumentacji będzie trzeba przygotować także odpowiednio wypełniony kosztorys budowlany. Kosztorys jest to dokładna rozpiska wszystkich ważnych elementów budowy przy jednoczesnym zachowaniu poszczególnych etapów budowy.


Dlatego w kosztorysie wyróżnia się takie elementy jak stan zero, surowy otwarty, surowy zamknięty, deweloperski, pod klucz. Kosztorys, który będzie trzeba przygotować również będzie miał tutaj swój specyficzny charakter. Jest to bowiem związane między innymi z tym, że każdy bank ma na to swój własny druk i struktura kosztorysów może się nieco różnić. Niekiedy będzie to również tak wyglądać, że będzie trzeba podawać orientacyjne terminy realizacji poszczególnych prac. Niektóre banki mogą również wymagać tego, by na kosztorysie podpisała się osoba, która będzie miała uprawnienia budowlane.

Jakie kwestie trzeba brać pod uwagę

Minimalny stan zaawansowania budowy jest to określenie, które w bankach się pojawia i odnosi się do etapu pozwalającego na oddanie budynku do użytkowania. Tutaj w zależności od banku może być zgoda na to, by był częściowy odbiór techniczny. Banki nie będą chciały zabezpieczać się na budowach, które docelowo nie będą formalnie zakończone. Warto wyobrazić sobie sytuację, gdy kredytobiorca traci zdolność do spłacania rat a bank przejmuje rozgrzebaną inwestycję, nie będzie to sytuacja dla banku korzystna.

Dlaczego kosztorys jest wymagany

Wymagania pojawienia się kosztorysu nie powinny nikogo zaskakiwać. Trzeba bowiem pamiętać, że kosztorys będzie służył ocenie kosztów jakie będą przy budowie domu. Bank musi sprawdzać również czy wykonywane prace są realizowane tak jak było to zaplanowane. Będzie to bardzo ważna kwestia, by w ten sposób również dobrze organizować całość prac związanych z realizacją budynku. W większości banków pojawia się także minimalny koszt budowy metra kwadratowego i założenie jest tutaj o zakresie od 2 do 2,5 tysiąca złotych za metr.